MPLAD36KP70CAE3/TR
Mfr.Part #
MPLAD36KP70CAE3/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Description
SURFACE MOUNT 36,000 WATT, TVS,
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Capacitance @ Frequency :
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Base Product Number :
PLAD36
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
319A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
113V
Bidirectional Channels :
Power - Peak Pulse :
36000W (36kW)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
70V
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Applications :
Automotive
Power Line Protection :
No
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Breakdown (Min) :
77.8V