MPLAD36KP48A
Mfr.Part #
MPLAD36KP48A
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC PLAD
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V
Supplier Device Package :
PLAD
Power - Peak Pulse :
36000W 36kW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Unidirectional Channels :
1
Package / Case :
Nonstandard SMD
Type :
Zener
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Packaging :
Bulk
Power Line Protection :
No
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77.4V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
466A