MPLAD36KP43CA/TR
Mfr.Part #
MPLAD36KP43CA/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Description
SURFACE MOUNT 36,000 WATT, TVS,
Manufacturer :
Microchip Technology
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Product Status :
Active
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
519A
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
PLAD36
PLAD
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Type :
Zener
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Power - Peak Pulse :
36000W (36kW)
Microchip
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
43V
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
69.4V