MPLAD36KP18CAE3
Mfr.Part #
MPLAD36KP18CAE3
Description
TVS DIODE 18VWM 30.8VC PLAD
Product Category :
Bidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
20V
Power Line Protection :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1169A 1.169kA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Supplier Device Package :
PLAD
Packaging :
Bulk
Power - Peak Pulse :
36000W 36kW
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
30.8V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V