MPLAD36KP160CAE3/TR
Mfr.Part #
MPLAD36KP160CAE3/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Description
SURFACE MOUNT 36,000 WATT, TVS,
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Base Product Number :
PLAD36
Package / Case :
Nonstandard SMD
Brand :
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
259V
Applications :
Automotive
Power - Peak Pulse :
36000W (36kW)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
139A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
160V
Voltage - Breakdown (Min) :
178V