MPLAD36KP15CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPLAD36KP15CA
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
Nonstandard SMD
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 15VWM 25.8VC PLAD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Package / Case :
Nonstandard SMD
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
25.8V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Power Line Protection :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
PLAD
Bidirectional Channels :
1
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Type :
Zener
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1396A 1.396kA
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V
Power - Peak Pulse :
36000W 36kW