MPLAD36KP130AE3/TR
Mfr.Part #
MPLAD36KP130AE3/TR
Description
SURFACE MOUNT 36,000 WATT, TVS,
No
Brand :
Applications :
Automotive
Product Status :
Active
Type :
Zener
Supplier Device Package :
PLAD
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
209V
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Breakdown (Min) :
144V
Mounting Type :
Surface Mount
Base Product Number :
PLAD36
Power - Peak Pulse :
36000W (36kW)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
173A
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
130V