MPLAD36KP100CAE3
Mfr.Part #
MPLAD36KP100CAE3
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC PLAD
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Bidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
36000W 36kW
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Power Line Protection :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
223A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
162V
Supplier Device Package :
PLAD
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V