MPLAD30KP58CA
Mfr.Part #
MPLAD30KP58CA
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC PLAD
Product Category :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
1
Clamping Voltage :
93.6V
Case Connection :
CATHODE
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Voltage - Breakdown (Min) :
64.4V
Type :
Zener
JESD-609 Code :
e0
Additional Feature :
High Reliability
Direction :
Bidirectional
Factory Lead Time :
20 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Pulse Current :
318A
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
30000W
Reverse Standoff Voltage :
58V
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
2
Breakdown Voltage :
67.8V
ECCN Code :
EAR99
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Power :
30kW
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW
Packaging :
Bulk
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
No
Test Current :
5mA