MPLAD30KP54A
Mfr.Part #
MPLAD30KP54A
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC PLAD
Product Category :
JESD-609 Code :
e0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Breakdown (Min) :
60V
Package / Case :
Nonstandard SMD
Type :
Zener
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
30000W
Published :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Peak Pulse Power :
30kW
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Current :
5mA
Breakdown Voltage :
63.15V
ECCN Code :
EAR99
Power Line Protection :
No
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
1
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Direction :
Unidirectional
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Peak Pulse Current :
342A
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Additional Feature :
High Reliability
Reverse Standoff Voltage :
54V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Case Connection :
CATHODE
Unidirectional Channels :
Clamping Voltage :
87.1V