MPLAD30KP36CA
Mfr.Part #
MPLAD30KP36CA
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC PLAD
Factory Lead Time :
20 Weeks
Reverse Breakdown Voltage :
40V
Pbfree Code :
No
Leakage Current :
10μA
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Clamping Voltage :
58.1V
Breakdown Voltage :
42.1V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
30000W
Peak Pulse Power :
250W
Package / Case :
Nonstandard SMD
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Current :
516A
Number of Pins :
2
Case Connection :
CATHODE
Reverse Standoff Voltage :
36V
Number of Terminations :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Power Line Protection :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
516A
Terminal Form :
Gull wing
Element Configuration :
Single
Test Current :
5mA