MPLAD30KP33CAE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPLAD30KP33CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
Nonstandard SMD
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC PLAD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Published :
Case Connection :
CATHODE
Reverse Standoff Voltage :
33V
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Power :
30kW
Peak Pulse Current :
564A
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
17 Weeks
Packaging :
Bulk
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V
Number of Terminations :
1
Type :
Zener
Package / Case :
Nonstandard SMD
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
2
Bidirectional Channels :
1
Direction :
Bidirectional
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
Test Current :
5mA
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
High Reliability
Pbfree Code :
yes
Power Line Protection :
No
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
30000W
Clamping Voltage :
53.3V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW
Breakdown Voltage :
38.65V