MPLAD30KP17CAE3
Mfr.Part #
MPLAD30KP17CAE3
Description
TVS DIODE 17VWM 28.8VC PLAD
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW
Number of Terminations :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Bidirectional Channels :
1
Published :
Type :
Zener
Additional Feature :
High Reliability
Max Reverse Leakage Current :
150μA
Case Connection :
CATHODE
Number of Pins :
2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1041A 1.041kA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
30000W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Breakdown Voltage :
19.9V
Direction :
Bidirectional
Package / Case :
Nonstandard SMD
Clamping Voltage :
28.8V
Peak Pulse Current :
1.041kA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
17 Weeks
Terminal Form :
Gull wing
Power Line Protection :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
18.9V
Reverse Standoff Voltage :
17V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Test Current :
5mA
Packaging :
Bulk
Element Configuration :
Single
Number of Elements :
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Power :
30kW