MPLAD30KP16CAE3
Mfr.Part #
MPLAD30KP16CAE3
Description
TVS DIODE 16VWM 27.2VC PLAD
Product Category :
Mount :
Surface Mount
Direction :
Bidirectional
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Peak Pulse Current :
1.101kA
Terminal Form :
Gull wing
Peak Pulse Power :
30kW
Test Current :
5mA
Type :
Zener
Case Connection :
CATHODE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Leakage Current :
450μA
Additional Feature :
High Reliability
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Bidirectional Channels :
1
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
30000W
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Reverse Standoff Voltage :
16V
Surface Mount
Clamping Voltage :
27.2V
Number of Terminations :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V
Published :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1101A 1.101kA
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
Element Configuration :
Single
Breakdown Voltage :
18.75V