MPLAD30KP16A/TR
Mfr.Part #
MPLAD30KP16A/TR
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS
Nonstandard SMD
Base Product Number :
PLAD30
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1101A (1.101kA)
Power - Peak Pulse :
30000W (30kW)
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
27.2V
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Frequency :
Supplier Device Package :
PLAD
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type :
Surface Mount
Unidirectional Channels :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Type :
Zener
Microchip
Brand :
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
16V