MPLAD30KP160CA
Mfr.Part #
MPLAD30KP160CA
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC PLAD
Product Category :
Peak Pulse Current :
116A
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Surface Mount
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Additional Feature :
High Reliability
Published :
Number of Terminations :
1
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Power :
30kW
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Bulk
Direction :
Bidirectional
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Bidirectional Channels :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Case Connection :
CATHODE
Element Configuration :
Single
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ