MPLAD18KP60AE3
Mfr.Part #
MPLAD18KP60AE3
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC PLAD
Product Category :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
96.8V
Power - Peak Pulse :
18000W 18kW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supplier Device Package :
PLAD
Unidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
186A
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Breakdown (Min) :
66.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
60V