MPLAD18KP51CA/TR
Mfr.Part #
MPLAD18KP51CA/TR
Description
SURFACE MOUNT 18,000 WATT, TVS,
Voltage - Breakdown (Min) :
56.7V
Package / Case :
Nonstandard SMD
Bidirectional Channels :
1
Base Product Number :
PLAD18
Package :
Tape and Reel (TR)
Type :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
51V
Microchip
Product Status :
Active
Brand :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
219A
Power - Peak Pulse :
18000W (18kW)
Capacitance @ Frequency :
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Supplier Device Package :
PLAD
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
82.4V