MPLAD18KP16AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPLAD18KP16AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
Nonstandard SMD
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC PLAD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
693A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
26V
Pbfree Code :
yes
Power Line Protection :
No
Package / Case :
Nonstandard SMD
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
16V
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V
Power - Peak Pulse :
18000W 18kW