MPLAD15KP75CAE3
Mfr.Part #
MPLAD15KP75CAE3
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC PLAD
Product Category :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Bidirectional Channels :
1
Polarity :
Bidirectional
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Terminations :
1
Type :
Zener
Terminal Position :
Single
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Power Dissipation-Max :
2.5W
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
123A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
121V
Terminal Form :
Gull wing
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
75V
Pbfree Code :
yes
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Package / Case :
Nonstandard SMD
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Breakdown (Min) :
83.3V
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Line Protection :
No
Packaging :
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
75V
Breakdown Voltage :
87.7V