MPLAD15KP26AE3
Mfr.Part #
MPLAD15KP26AE3
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC PLAD
No
Reverse Standoff Voltage :
26V
Peak Pulse Power :
15kW
Element Configuration :
Single
Packaging :
Bulk
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Applications :
GENERAL PURPOSE
Direction :
Unidirectional
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Unidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Form :
Gull wing
Case Connection :
CATHODE
Number of Pins :
2
Type :
Zener
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Test Current :
5mA
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
Nonstandard SMD
Additional Feature :
High Reliability
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Current :
357A
Published :
Voltage - Breakdown (Min) :
28.9V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
Clamping Voltage :
42.1V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Breakdown Voltage :
30.4V