MPLAD15KP120CA
Mfr.Part #
MPLAD15KP120CA
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC PLAD
Nonstandard SMD
Peak Pulse Power :
15kW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
High Reliability
Power Line Protection :
No
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
2
Reverse Standoff Voltage :
120V
Number of Terminations :
1
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Direction :
Bidirectional
Packaging :
Bulk
Clamping Voltage :
193V
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Published :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Element Configuration :
Single
Voltage - Breakdown (Min) :
133V
Bidirectional Channels :
Peak Pulse Current :
78A
ECCN Code :
EAR99
Type :
Zener
Case Connection :
CATHODE
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Breakdown Voltage :
140V