MPLAD15KP110A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPLAD15KP110A
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
Nonstandard SMD
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC PLAD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Case Connection :
CATHODE
Element Configuration :
Single
Number of Terminations :
1
Factory Lead Time :
20 Weeks
Peak Pulse Current :
84A
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Clamping Voltage :
177V
Number of Elements :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package / Case :
Nonstandard SMD
Direction :
Unidirectional
Breakdown Voltage :
128.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
110V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Gull wing
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Voltage - Breakdown (Min) :
122V
Test Current :
5mA
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Unidirectional Channels :
Published :
Peak Pulse Power :
15kW