MPC860TCZQ66D4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPC860TCZQ66D4
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
357-BBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
External Data Bus Width :
32
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Terminal Form :
Ball
Packaging :
Tray
JESD-30 Code :
S-PBGA-B357
Speed :
66MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Length :
25mm
Supply Voltage :
3.3V
Voltage - I/O :
3.3V
Address Bus Width :
32
Operating Temperature :
-40°C~95°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
MPC8xx
Number of Terminations :
357
Integrated Cache :
yes
RAM Controllers :
DRAM
Bit Size :
Low Power Mode :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Published :
Terminal Position :
BOTTOM
Power Supplies :
3.3V
Base Part Number :
MPC860
Clock Frequency :
50MHz
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Ethernet :
10Mbps (4), 10/100Mbps (1)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.465V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Format :
FIXED POINT
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Terminal Pitch :
1.27mm
Graphics Acceleration :
No
HTS Code :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Surface Mount :
Height Seated (Max) :
2.52mm
ECCN Code :
3A991.A.2
Package / Case :
357-BBGA
Boundary Scan :
Datasheets
MPC860TCZQ66D4
1.27mm 3.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC860 3.3V 357-BBGA
MPC860TCZQ66D4 Description
MPC860TCZQ66D4 Features
4Kb Instruction Cache; MPC860P - 16Kb Instruction Cache
4Kb Data Cache; MPC860P - 8Kb Data Cache
8Kb Dual Port RAM
Instruction and Data MMUs
Up to 32-Bit Data Bus (Dynamic Bus Sizing for 8,16, and 32 Bits)
32 Address Lines
Complete Static Design (040 MHz Operation)