MPC564MZP56
Mfr.Part #
MPC564MZP56
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 388PBGA
Stock
890
In Stock :
890
Microcontrollers
Data Converter :
A/D 32x10b
Number of I/O :
56
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
S-PBGA-B388
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Supply Voltage :
2.6V
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
3A991.A.2
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.7V
Length :
27mm
PWM Channels :
No
Clock Frequency :
20MHz
Height Seated (Max) :
2.55mm
Terminal Position :
BOTTOM
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Has ADC :
No
Bit Size :
32
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Core Processor :
PowerPC
DMA Channels :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Oscillator Type :
External
External Data Bus Width :
32
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~2.7V
HTS Code :
Address Bus Width :
24
Program Memory Type :
Flash
RAM Size :
32K x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Surface Mount
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
JESD-609 Code :
e0
Terminal Form :
Ball
Factory Lead Time :
14 Weeks
Width :
27mm
Core Size :
32-Bit
Number of Terminations :
388
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Base Part Number :
MPC564
Terminal Pitch :
1mm
Speed :
56MHz
Package / Case :
388-BBGA
Published :
1999
Power Supplies :
2.65V
ROM (words) :
524288
DAC Channels :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V