MPC564CZP40
Mfr.Part #
MPC564CZP40
Microcontrollers
HTS Code :
JESD-609 Code :
e0
MPC5xx
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
PWM Channels :
No
Peripherals :
POR, PWM, WDT
External Data Bus Width :
32
Terminal Finish :
Tin/Lead/Silver (Sn/Pb/Ag)
Bit Size :
32
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Speed :
40MHz
Oscillator Type :
External
Qualification Status :
Not Qualified
Data Converter :
A/D 32x10b
Terminal Form :
Ball
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of I/O :
56
Width :
27mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B388
Terminal Position :
BOTTOM
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DAC Channels :
No
Terminal Pitch :
1mm
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Power Supplies :
2.65V
Clock Frequency :
20MHz
MPC564
Supply Voltage :
2.6V
Mounting Type :
Surface Mount
ROM (words) :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Program Memory Type :
Flash
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.7V
Core Processor :
PowerPC
Surface Mount :
yes
Published :
ECCN Code :
3A991.A.2
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Height Seated (Max) :
2.55mm
Length :
27mm
DMA Channels :
Core Size :
32-Bit
Has ADC :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~2.7V