MPC555LFCZP40
Mfr.Part #
MPC555LFCZP40
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
272-BBGA
Description
IC MCU 32BIT 448KB FLASH 272PBGA
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
JESD-30 Code :
S-PBGA-B272
Core Processor :
PowerPC
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Package / Case :
272-BBGA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Base Part Number :
MPC555
JESD-609 Code :
e0
Core Size :
32-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Clock Frequency :
20MHz
ECCN Code :
3A991.A.2
Number of I/O :
101
Width :
27mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Pitch :
1.27mm
Program Memory Size :
448KB 448K x 8
RAM Size :
26K x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tray
Height Seated (Max) :
2.65mm
Published :
1998
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Speed :
40MHz
Number of Terminations :
272
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Series :
MPC5xx
Supply Voltage :
3.3V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Surface Mount
Program Memory Type :
Flash
DMA Channels :
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 5V SUPPLY
Data Converter :
A/D 32x10b
Oscillator Type :
External
Length :
27mm