MPC555LFAZP40
Mfr.Part #
MPC555LFAZP40
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
272-BBGA
Description
MPC500 32-BIT MCU, POWERPC CORE,
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Clock Frequency :
20MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
RAM Size :
26K x 8
Height Seated (Max) :
2.65mm
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 5V SUPPLY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Oscillator Type :
External
Number of Terminations :
272
Core Size :
32-Bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Published :
Package / Case :
272-BBGA
Core Processor :
PowerPC
Number of I/O :
101
Series :
MPC5xx
Packaging :
Tray
Terminal Pitch :
1.27mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B272
Surface Mount :
yes
Base Part Number :
MPC555
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Speed :
40MHz
Program Memory Size :
448KB 448K x 8
Width :
27mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Supply Voltage :
3.3V