MPC3ATW12.0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPC3ATW12.0
Manufacturer
Bivar, Inc.
Description
PNL MNT AMBER W/WIRE 12"
Manufacturer :
Bivar, Inc.
Product Category :
Panel Cutout Shape :
Round
Lens Transparency :
Clear
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination :
Wire Leads
Wavelength - Peak :
605nm
Type :
LED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lens Style :
Round with Domed Top
Termination Style :
Wire Leads - 12 (304.80mm)
Illumination Color :
Orange
Voltage :
2V
Lens Size :
3mm T-1
Panel Cutout Dimensions :
0.24 (6.10mm)
Millicandela Rating :
40mcd
Forward Voltage :
2V
Series :
MPC3
Luminous Intensity :
40 mcd
Lamp Color :
Amber
Lens Color :
Amber
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current :
30mA
Viewing Angle :
20°
Datasheets
MPC3ATW12.0
Introducing Bivar, Inc. MPC3ATW12.0 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:LED, Voltage:2V, MPC3ATW12.0 pinout, MPC3ATW12.0 datasheet PDF, MPC3ATW12.0 amp .Beyond Bivar, Inc. MPC3ATW12.0 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.