MP725-0.50-1%
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MP725-0.50-1%
Manufacturer
Caddock Electronics, Inc.
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
RES 0.5 OHM 1% 25W DPAK
Manufacturer :
Caddock Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Depth :
2.79mm
Power Dissipation :
2.5W
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated :
200V
Height :
3.048mm
Number of Terminations :
2
Thickness :
2.79mm
Max Power Dissipation :
25W
Resistance :
500MOhm
Size / Dimension :
0.325Lx0.320W 8.26mmx8.13mm
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
200V
Terminal Shape :
Gull wing
Temperature Coefficient :
-20/ +80ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
25W
Lead Length :
4.06mm
Packing Method :
TR
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Height Seated (Max) :
0.120 3.05mm
Insulation Resistance :
10GOhm
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thick Film
Series :
MP725
Datasheets
MP725-0.50-1%
Caddock Electronics, Inc. MP725-0.50-1%
FIXED RESISTOR MP725 Series, Thick Film, 500mOhm, ±1%, -55°C~150°C