MP6509GF-Z
Mfr.Part #
MP6509GF-Z
Manufacturer
Monolithic Power Systems
Package / Case
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MTR DRV BIPLR 2.7-18V 20TSSOP
Product Category :
Motor Drivers, Controllers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Step Resolution :
1, 1/2
Operating Temperature (Max) :
85°C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
18V
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Motor Type - AC, DC :
Brushed DC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Interface :
Parallel
Terminal Pitch :
0.65mm
Output Configuration :
Half Bridge (4)
Temperature Grade :
Industrial
Analog IC - Other Type :
STEPPER MOTOR CONTROLLER
HTS Code :
Logic Function :
AND
Voltage - Supply :
2.7V~18V
Length :
6.5mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Motor Type - Stepper :
Bipolar
Width :
4.4mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Terminal Form :
Gull wing
Current - Output :
1.2A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
12 Weeks
Function :
Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Height Seated (Max) :
1.2mm
Package / Case :
Number of Terminations :
20
Supply Voltage :
9V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Mount :
Surface Mount
Published :
Datasheets
MP6509GF-Z
Introducing Motor Drivers, Controllers Monolithic Power Systems MP6509GF-Z from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad, Number of Terminations:20, MP6509GF-Z pinout, MP6509GF-Z datasheet PDF, MP6509GF-Z amp .Beyond Motor Drivers, Controllers Monolithic Power Systems MP6509GF-Z ,we also offer DRV2605YZFR, DRV8816PWPR, STSPIN250, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Monolithic Power Systems MP6509GF-Z
Motor Drivers, Controllers Monolithic Power Systems MP6509GF-Z Overview
MP6509GF-Z Features
  • Highly integrated motor drive IC
  • Bipolar stepper motor driver
  • Operating voltage: 2.718V
  • Compact 20-TSSOP package
  • Optimized for efficiency and reliability
  • Advanced power management capabilities
  • Robust protection features
  • Easy to use and integrate
MP6509GF-Z Applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Texas Instruments
    12-V, 1.76-A BRUSHED DC MOTOR DR
  • Texas Instruments
    IC MOTOR DRVR 1.65V-5.5V 10WSON