MP6508GF-Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MP6508GF-Z
Manufacturer
Monolithic Power Systems
Package / Case
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MTR DRV BIPLR 2.7-18V 16TSSOP
Manufacturer :
Monolithic Power Systems
Product Category :
Motor Drivers, Controllers
Published :
Length :
5mm
Motor Type - AC, DC :
Brushed DC
Logic Function :
AND
JESD-609 Code :
e3
Motor Type - Stepper :
Bipolar
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Height Seated (Max) :
1.2mm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Output Configuration :
Half Bridge (4)
Number of Terminations :
16
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
18V
Mount :
Surface Mount
Current - Output :
1.2A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage :
9V
Width :
4.4mm
Package / Case :
Interface :
PWM
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Analog IC - Other Type :
STEPPER MOTOR CONTROLLER
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Terminal Pitch :
0.65mm