MP4KE6.8AE3
Mfr.Part #
MP4KE6.8AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Breakdown Voltage :
6.8V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
5.8V
Type :
Zener
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
MATTE TIN
Mount :
Through Hole
Additional Feature :
High Reliability
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
10.5V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Wire
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Clamping Voltage :
92V
Unidirectional Channels :
1
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
5.8V
Peak Pulse Power :
400W
Number of Elements :
1
Peak Pulse Current :
4.4A
Test Current :
1mA
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Pbfree Code :
yes
Voltage - Breakdown (Min) :
6.45V
Direction :
Unidirectional
Reverse Standoff Voltage :
58.1V
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Line Protection :
No
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Case Connection :
Isolated
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
38A