MP4KE350AE3
Mfr.Part #
MP4KE350AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 300VWM 482VC DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Breakdown Voltage :
350V
JESD-609 Code :
e3
Power Line Protection :
No
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Number of Pins :
2
Additional Feature :
High Reliability
ECCN Code :
EAR99
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Packaging :
Bulk
Test Current :
1mA
Peak Pulse Power :
400W
Type :
Zener
Clamping Voltage :
482V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Number of Elements :
1
Published :
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Reverse Standoff Voltage :
300V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power - Peak Pulse :
400W
Mounting Type :
Through Hole
Unidirectional Channels :
1
Terminal Finish :
MATTE TIN
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Pulse Current :
1A
Terminal Form :
Wire
Direction :
Unidirectional
Case Connection :
Isolated
Voltage - Breakdown (Min) :
333V