MP24W23G30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MP24W23G30
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
PIN CONTACT, MACHINED, GOLD 30U"
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Circular Connector Contacts
Wire Gauge or Range - AWG :
24-26 AWG
Termination Finish :
Nickel
Product Status :
Active
Features :
Series :
ecomate? Aquarius?
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Plating :
Gold
Base Product Number :
MP24
Contact Size :
20
Contact Termination :
Crimp
Termination Style :
Crimp
Wire Gauge or Range - mm² :
0.13 ~ 0.25mm²
Product :
Contacts
Package :
Bag
Contact Gender :
Pin (Male)
Type :
Machined
Contact Type :
Pin
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Wire Gauge or Range - Coaxial :
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Type :
Standard Circular Contacts
Wire Gauge :
26 AWG - 24 AWG