MP2015AGQ-33-P
Mfr.Part #
MP2015AGQ-33-P
Manufacturer
Monolithic Power Systems
Package / Case
8-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8QFN
Manufacturer :
Monolithic Power Systems
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
PSRR :
55dB (100kHz)
Published :
Current - Supply (Max) :
25μA
Output Configuration :
Positive
Current - Output :
150mA
Output Type :
FIXED
Supplier Device Package :
8-QFN (3x3)
Voltage Dropout (Max) :
0.7V @ 150mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Input (Max) :
24V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
8-VQFN Exposed Pad
Number of Regulators :
1
Current - Quiescent (Iq) :
15µA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Control Features :
Enable
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
MP2015AGQ-33-P
Monolithic Power Systems MP2015AGQ-33-P
Enable Fixed PMIC 8-VQFN Exposed Pad
MP2015AGQ-33-P Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A 8-VQFN Exposed Pad case is used for packaging. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~125°C TJ degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 150mA.