MP2014GZD-36-P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MP2014GZD-36-P
Manufacturer
Monolithic Power Systems
Package / Case
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.6V 500MA TO252-5
Manufacturer :
Monolithic Power Systems
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of Regulators :
1
Output Type :
FIXED
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Control Features :
Current Limit, Power Good
Current - Output :
500mA
Voltage - Input (Max) :
40V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.6V
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Supply (Max) :
150μA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current - Quiescent (Iq) :
17µA
PSRR :
57dB ~ 51dB (100Hz ~ 100kHz)
Package / Case :
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 500mA
Output Configuration :
Positive
Datasheets
MP2014GZD-36-P
Monolithic Power Systems MP2014GZD-36-P
Current Limit, Power Good Fixed PMIC TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
MP2014GZD-36-P Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab) case is used for packaging. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~125°C TA degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 500mA.