MP2013AGQ-33-P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MP2013AGQ-33-P
Manufacturer
Monolithic Power Systems
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8QFN
Manufacturer :
Monolithic Power Systems
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Configuration :
Positive
Current - Quiescent (Iq) :
10μA
Published :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Number of Outputs :
1
Number of Regulators :
1
Weight :
38.101759mg
Voltage - Input (Max) :
40V
Control Features :
Enable
Mounting Type :
Surface Mount
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Min Current Limit :
180mA
PSRR :
58dB ~ 41dB (100Hz ~ 1kHz)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Supplier Device Package :
8-QFN (3x3)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Min Operating Temperature :
-40°C
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
41dB
Operating Supply Current :
3.2μA
Current - Output :
150mA
Current - Supply (Max) :
50μA
Mount :
Surface Mount
Output Voltage :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.85V @ 150mA
Output Type :
FIXED
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dropout Voltage :
700mV
Min Input Voltage :
2.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
8
Max Input Voltage :
40V
Datasheets
MP2013AGQ-33-P
Monolithic Power Systems MP2013AGQ-33-P
Enable Fixed PMIC 8-VDFN Exposed Pad
MP2013AGQ-33-P Overview
The package contains a Cut Tape (CT) case. In 8-VDFN Exposed Pad cases, it is packaged. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~125°C TJ degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 150mA at the moment. As a result of this IC voltage regulator's 1 outputs, it ensures prompt, adequate performance for all your applications. As far as its dropout voltage is concerned, it is 10 volts. The regulator IC has 8 pins. Under 125°C degrees, you should use the regulator IC. Temperatures below -40°C are not allowed on the chip. The supply current is 3.2μA.
MP2013AGQ-33-P Features
700mV dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C