MP2004DJ-ZS-LF-Z
Mfr.Part #
MP2004DJ-ZS-LF-Z
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Description
IC REG LINEAR 3.3V/5V TSOT23-6
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V 5V
Weight :
29.993795mg
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage :
5V
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
6
Current - Output :
200mA 200mA
PSRR :
69dB (100Hz)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Input (Max) :
6V
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package / Case :
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Current - Quiescent (Iq) :
114μA
JESD-609 Code :
e3
Output Type :
FIXED
Number of Terminations :
6
Packaging :
Tube
Number of Regulators :
2
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 200mA Typ 0.25V @ 200mA Typ
Lead Free :
Lead Free
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Dropout Voltage :
250mV
Number of Pins :
Datasheets
MP2004DJ-ZS-LF-Z
Monolithic Power Systems MP2004DJ-ZS-LF-Z
Enable Fixed PMIC 6 SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
MP2004DJ-ZS-LF-Z Overview
Deliveries are in Tube cases. The package is in a SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 6 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 2 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~125°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 200mA 200mA on this regulator. The total number of pins in the regulator is 6. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. Several pins on the chip are 6-shaped.
MP2004DJ-ZS-LF-Z Features
250mV dropout voltage