MP-3030-110F-50-80
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MP-3030-110F-50-80
Manufacturer
Luminus Devices
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Datasheet
Download
Description
LED MID PWR 5000K 80CRI 3030
Manufacturer :
Luminus Devices
Product Category :
Flux @ 85°C, Current - Test :
RoHS :
Details
Brand :
Lumens/Watt @ Current - Test :
217 lm/W
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Lens Color :
TINTED
Power Rating :
1.16 W
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.7V
Luminous Intensity :
Lens Dimensions :
Color :
White, Cool
Mounting Style :
SMD/SMT
Current - Test :
65mA
Width :
3 mm
Height - Seated (Max) :
0.031" (0.80mm)
Lens Transparency :
Diffused
Viewing Angle :
120°
Size / Dimension :
0.130" L x 0.118" W (3.30mm x 3.00mm)
Product Category :
Mid-Power LEDs - White
Product :
White LEDs
Illumination Color :
COOL WHITE
Mounting Type :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package :
Digi-Reel?
CRI (Color Rendering Index) :
80
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Product Type :
LED - Mid Power
Length :
3 mm
Type :
White LEDs
CCT (K) :
5000K
Luminous Flux/Radiant Flux :
37 lm
Vf - Forward Voltage :
2.7 V
Height :
0.7 mm
Packaging :
MouseReel
Thermal Resistance of Package :
10°C/W
Series :
MP-3030 Horticulture
Package / Case :
1212 (3030 Metric)
Flux @ 25°C, Current - Test :
38lm (Typ)
Current - Max :
400mA