MOVS4032V050
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MOVS4032V050
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
2-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
VARISTOR SMD 4032 50V
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Energy :
Subcategory :
Varistors
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Series :
MOVS
Product Status :
Active
Features :
Maximum AC Volts :
50 V
Width :
8.2 mm
Number of Circuits :
1
Mounting Style :
SMD/SMT
Product :
MOV
Varistor Voltage (Max) :
90.2 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min) :
73.8 V
Peak Surge Current :
1.2 kA
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Termination Style :
SMD/SMT
Varistor Voltage (Typ) :
82 V
Maximum DC Volts :
66 V
Height :
4.2 mm
Length :
10 mm