MMC50A-2-N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMC50A-2-N
Manufacturer
Cosel
Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V
Manufacturer :
Cosel
Product Category :
Current - Output 3 :
500mA
Depth :
93mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - Output 2 :
1.2A
Output Voltage :
5V
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
6.81Lx3.66W x 1.42 H 173.0mmx93.0mmx36.0mm
Minimum Load Required :
yes
Protections :
OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
Voltage - Output 2 :
15V
Height :
93mm
Voltage - Isolation :
2kV
Efficiency :
70%
Applications :
ITE (Commercial)
Current - Output (Max) :
5A 1.2A 500mA
Current - Output 1 :
5A
Voltage - Output 3 :
-15V
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Current :
5A
Power Rating :
50W
Length :
155mm
Approval Agency :
cURus
Series :
MMC (50W)
Weight :
400g
Type :
Enclosed
Mount :
Panel
Operating Temperature :
0°C~65°C
Output Power :
50W
Voltage - Input :
85V~132VAC
Number of Outputs :
3
Published :
Mounting Type :
Chassis Mount
Input Current :
1.5A