MMB02070C1002FB700
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMB02070C1002FB700
Manufacturer
Vishay
Package / Case
MELF, 0207
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10K OHM 1% 1W 0207
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, BLISTER, 13 INCH
Published :
Surface Mount :
yes
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Max Power Dissipation :
1W
Operating Supply Voltage :
300V
Size / Dimension :
0.087Diax0.228L 2.20mmx5.80mm
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±1%
Power Rating :
400mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
MELF, 0207
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, CECC40401-803, RATED AC VOLTAGE: 350V
Construction :
Cylindrical
Diameter :
2.2mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Factory Lead Time :
9 Weeks
Series :
MMB - Professional
Voltage - Rated :
200V
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
10kOhm
Number of Terminations :
2
Vishay MMB02070C1002FB700
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MMB - Professional Series, Thin Film, 10kOhm, ±1%, -55°C~155°C