MM3Z43VB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MM3Z43VB
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 43V 200MW SOD323F
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Power Dissipation :
200mW
Polarity :
Unidirectional
Test Current :
5mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Terminal Position :
Dual
Impedance :
141Ohm
Terminal Form :
Flat
Voltage Tol-Max :
2%
HTS Code :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
45nA @ 30.1V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±2%
Voltage Tolerance :
2%
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Max Reverse Leakage Current :
45nA
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
1.7mm
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
SC-90, SOD-323F
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Element Configuration :
Single
Published :
Number of Pins :
Impedance-Max :
141Ohm
Base Part Number :
MM3Z43
Max Power Dissipation :
200mW
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Diode Type :
ZENER DIODE
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Weight :
27.6mg
Length :
1.3mm
Reference Voltage :
43V
Number of Terminations :
Zener Voltage :
43V
Height :
1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
Datasheets
MM3Z43VB
onsemi MM3Z43VB
ZENER DIODE 141Ohm ±2% 43V 45nA @ 30.1V -65°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-90, SOD-323F
MM3Z43VB Overview
A reverse leakage current of 45nA @ 30.1V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 2%.45nA is the maximum reverse leakage current.1V @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
MM3Z43VB Features
reverse leakage current of 45nA @ 30.1V
45nA @ 30.1V is the maximum voltage (Tol)