MM3Z3V3ST1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MM3Z3V3ST1
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SC-76, SOD-323
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 3.43V 200MW SOD323
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Pbfree Code :
yes
Impedance :
95Ohm
Power - Max :
300mW
Base Part Number :
MM3Z3V3
Lead Free :
Lead Free
Voltage Tol-Max :
3.07%
Voltage Tolerance :
3%
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Rated DC :
3.3V
Material :
Plastic
Terminal Position :
Dual
Surface Mount :
yes
Radiation Hardening :
No
Zener Current :
10mA
Contact Plating :
Tin
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Elements :
1
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
200mW
Element Configuration :
Single
Height :
1mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Form :
Gull wing
Impedance-Max :
95Ohm
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Zener Voltage :
3.3V
Diode Type :
ZENER DIODE
HTS Code :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1V
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Max Reverse Leakage Current :
5μA
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
1.8mm
Pin Count :
2
Number of Terminations :
Reference Voltage :
3.3V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Power Dissipation :
200mW
Tolerance :
±3%
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Width :
1.35mm
Max Power Dissipation :
200mW
Test Current :
5mA
ESD Protection :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
MM3Z3V3ST1
onsemi MM3Z3V3ST1
ZENER DIODE 95Ohm ±3% 3.3V 5μA @ 1V -65°C~150°C TJ 200mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
MM3Z3V3ST1G Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 5μA @ 1V.A voltage of 3.07% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 5μA.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 10mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.
MM3Z3V3ST1G Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 10mA