MM3Z36VT1
Mfr.Part #
MM3Z36VT1
Package / Case
SC-76, SOD-323
Description
DIODE ZENER 36V 200MW SOD323
Max Power Dissipation :
200mW
Impedance :
90Ohm
Impedance-Max :
90Ohm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Height :
990.6μm
Element Configuration :
Single
Pin Count :
2
Power Rating :
200mW
Zener Voltage :
36V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Polarity :
Unidirectional
ECCN Code :
EAR99
Width :
1.3462mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Reference Voltage :
36V
Length :
1.778mm
Zener Current :
10mA
Base Part Number :
MM3Z36
Power - Max :
300mW
Lead Free :
Lead Free
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 25.2V
Tolerance :
±6%
Voltage Tolerance :
6%
Test Current :
2mA
Number of Pins :
JESD-609 Code :
e3
Power Dissipation :
200mW
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage Tol-Max :
5.56%
Voltage - Rated DC :
36V
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
yes
ESD Protection :
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Datasheets
MM3Z36VT1
onsemi MM3Z36VT1
ZENER DIODE 90Ohm ±6% 36V 50nA @ 25.2V -65°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
MM3Z36VT1G Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 50nA @ 25.2V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5.56%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.A zener current of 10mA makes it highly flexible in terms of design.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.
MM3Z36VT1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 25.2V
50nA @ 25.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the zener current of 10mA