MM3Z33VB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MM3Z33VB
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 33V 200MW SOD323F
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
27.6mg
Number of Pins :
2
Voltage Tol-Max :
2%
Voltage Tolerance :
2%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Width :
1.7mm
Diode Type :
ZENER DIODE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
45nA @ 23V
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Unidirectional
Published :
Length :
1.3mm
Reference Voltage :
33V
Base Part Number :
MM3Z33
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Terminal Form :
Flat
Terminal Position :
Dual
Height :
1mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
HTS Code :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Radiation Hardening :
No
Impedance :
75Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
Impedance-Max :
75Ohm
Package / Case :
SC-90, SOD-323F
Test Current :
5mA
Max Power Dissipation :
200mW
Zener Voltage :
33V