MM3Z2V4ST1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MM3Z2V4ST1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SC-76, SOD-323
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 2.4V 300MW SOD323
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
Test Current :
5mA
Qualification Status :
Not Qualified
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pin Count :
2
Power Rating :
200mW
Peak Reverse Current :
120μA
Polarity :
Unidirectional
Forward Voltage :
900mV
Terminal Form :
Gull wing
Power Dissipation :
200mW
Number of Pins :
2
Base Part Number :
MM3Z2V4
Current - Reverse Leakage @ Vr :
120μA @ 1V
Zener Voltage :
2.4V
Power - Max :
300mW
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Dual
Voltage Tolerance :
4%
Breakdown Voltage :
2.4V
Published :
Max Reverse Leakage Current :
120μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Voltage - Rated DC :
2.4V
Package / Case :
SC-76, SOD-323
ECCN Code :
EAR99
Voltage Tol-Max :
3.95%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Reference Voltage :
2.4V
Number of Terminations :
Impedance :
100Ohm
Max Power Dissipation :
200mW
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
2.4V
Pbfree Code :
yes
Element Configuration :
Single
Diode Type :
ZENER DIODE
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Impedance-Max :
100Ohm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±4%