MM3Z2V4B
Mfr.Part #
MM3Z2V4B
Description
DIODE ZENER 2.4V 200MW SOD323F
18 Weeks
Working Voltage :
2.4V
Voltage Tolerance :
2%
Length :
1.3mm
Impedance-Max :
94Ohm
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Reference Voltage :
2.4V
Max Power Dissipation :
200mW
Forward Voltage :
1V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
45μA @ 1V
Impedance :
94Ohm
Tolerance :
±2%
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Width :
1.7mm
Max Reverse Leakage Current :
45µA
Test Current :
5mA
Voltage Tol-Max :
2%
Power Dissipation :
200mW
Number of Pins :
Base Part Number :
MM3Z2V4
Height :
1mm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
1 (Unlimited)
Peak Reverse Current :
45µA
Zener Voltage :
2.4V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
MM3Z2V4B
onsemi MM3Z2V4B
ZENER DIODE 94Ohm ±2% 2.4V 45μA @ 1V -65°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-90, SOD-323F
MM3Z2V4B Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 45μA @ 1V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 45μA is the maximum.1V @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.This device should function properly at a peak reverse voltage of 45μA.
MM3Z2V4B Features
reverse leakage current of 45μA @ 1V
45μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)