MM3Z22VB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MM3Z22VB
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 22V 200MW SOD323F
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
JESD-609 Code :
e3
Width :
1.7mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
45nA @ 15.4V
Terminal Form :
Flat
Impedance-Max :
51Ohm
Voltage Tol-Max :
2%
Max Power Dissipation :
200mW
Reference Voltage :
22V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Length :
1.3mm
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage Tolerance :
2%
Base Part Number :
MM3Z22
Impedance :
51Ohm
Weight :
27.6mg
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
Terminal Position :
Dual
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Reverse Leakage Current :
45nA
Diode Type :
ZENER DIODE
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
1mm
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation :
200mW
Zener Voltage :
22V
Published :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Terminations :
Polarity :
Unidirectional
Package / Case :
SC-90, SOD-323F
Test Current :
5mA
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Element Configuration :
Single
Tolerance :
±2%
Number of Pins :
Datasheets
MM3Z22VB
Fairchild Semiconductor MM3Z22VB
ZENER DIODE 51Ohm ±2% 22V 45nA @ 15.4V -65°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-90, SOD-323F
MM3Z22VB Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 45nA @ 15.4V.Voltage (Tol) 2% is the maximum possible.Reverse leakage currents can reach 45nA.This value reaches 1V @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
MM3Z22VB Features
reverse leakage current of 45nA @ 15.4V
45nA @ 15.4V is the maximum voltage (Tol)